Resolaris چگونه کار می کند؟

نوشته شده توسط سید روح الله جعفری در .

در بیماری مایوپاتی همچون بیماری FSHD و یا بیماری LGMD، سلولهای ماهیچه تضعیف شده و سولهای سالم به سلولهای بیمار حمله می‌کنند تا به اصطلاح بدن را در برابر بیماری ایمن سازی کنند که این خود منجر به از بین رفتن ماهیچه می‌شود.

 

برای بهبود وضعیت حرکتی بیماران مبتلا به این مشکل، داروی ریسولاریس ابداع شده که بر پایه‌ی بیولوژیک سایسیوکرین ساخته شده و ساختار آن چیزی شبیه به sTyre Resokine است.

 

 

Resolaris چگونه کار می کند؟

در این روش درمانی سیستم استخوان بندی بدن محافظت شده و درصد تخریب عضلانی کاهش پیدا می‌کند. همچنین فعالیت های عادی فرد به طور روان تر انجام می‌شود و آن دسته از توانایی های وی که در هنگام شروع درمان وجود داشته ‌اند نیز حفظ می‌شود.
منبع اخذ این ماده از خود سلول‌های استخوان انسان می‌باشد که در آزمایشگاه به انجام می‌رسد. این پروتیین به اختصار HARA نام دارد. پس از تولید در بدن، این پروتیین اقدام به انجام حرکات واقعی پروتیین HARA نموده و تخریب سلول‌های عضلات را با کنترل سلول‌های T کند کرده و به تاخیر می‌اندازد.

 

Resolaris در آزمایشات بالینی

 این دارو در چند مرحله بر روی بیماران آمریکایی و اروپایی مبتلا به FSHD و LGMD در مراحل پیشرفته و با ابتدایی آزمایش شده که این آزمایشات شامل تحمل پذیری، ایمنی و اثربخشی بوده اند. نکته حائز اهمیت در مورد بیماران FSHD می‌باشد که به راحتی این پس از دریافت ریسولاریس با بهبود توان عضلانی و حرکات بهتر در زندگی روزمره مواجه شدند.

 

بخش دوم و گسترده‌تر این تحقیق مطالعاتی و آزمایشات تا پایان تابستان ۲۰۱۸ تکمیل شده ‌ نتایج آن متعاقبا اعلام می‌گردد.


در یکی از آزمایشات که بر روی بیماران  FSHD ۱۶ تا ۲۰ ساله انجام شد، ریسولاریس طی ۱۲ هفته موفق شد که وضعیت عضلانی دو سوم از این بیماران را بهبود بخشد و به هیچ وجه برخوردی با سلول‌های ایمنی بدن نداشت. دریک آزمایش مشابه دیگر که ۱۴ هفته به طول انجامید، از ریسولاریس برای بیماران FSHD و LGMD استفاده شد که باز هم نتایج بسیار مثبت و امیدوارکننده‌ای را در پی داشت.  اداره‌ی غذا و داروی آمریکا FDA اوایل سال جاری مجوز توسعه‌ی سریع این دارو را به سازندگان ریسولاریس اعطاء کرد تا به این ترتیب ریسولاریس اولین داروی درمانگر برای FSHD و LGMD باشد. با اعطاء این مجوزها، سازندگان دارو از پرداخت مالیات اضافی برای تولید داروهایی که بیماران کمتر از ۲۰۰٫۰۰۰ نفر به آن مبتلا هستند، معاف خواهند بود و این خود مشوقی است برای داروسازان در جهت به نتیجه رسانیدن تلاش‌های شان.