محققین سلول های بنیادی تکنیک امیدوار کننده ای را برای تولید سلول های عضلانی جدید در آزمایشگاه ایجاد کرده اند

نوشته شده توسط پایگاه اطلاع رسانی سلول بنیادی در .

محققین دانشگاه تگزاس در هوستون برای کمک به بیمارانی که دچار اختلالات عضلانی هستند، رده سلول بنیادی جدیدی را مهندسی کرده اند تا بتوانند از آن برای مطالعه تبدیل سلول های بنیادی به عضلات استفاده کنند.
 
 

به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress، اختلالات عضلانی مانند دیستروفی عضلانی منجر به تضعیف شدن و تحلیل رفتن عضلات می شوند و بیش از 50 هزار نفر در آمریکا تحت تاثیر این اختلالات قرار دارند. علایم این بیماری ها شامل مشکلات در راه رفتن و ایستادن است که  متاسفانه تاکنون درمانی برای این بیماری ها وجود نداشته است.

 

دکتر رادبد دارابی و همکارانش در دانشگاه تگزاس، یک رده سلول بنیادی انسانی جدید را برای عضلات اسکلتی مهندسی کرده اند. برای تضمین خلوص این سلول های بنیادی، آن ها ژن های عضلانی PAX7 و MYF5 را با دو پروتئین فلورسنت تگ(نشان دار) کردند. به منظور بهبود تشکیل عضلات از سلول های بنیادی، آن ها چندین ترکیب زیست فعال را مورد غربالگری قرار دارند. برای اضافه کردن این تگ های فلورسنت از تکنولوژی CRISRP/Cas9 استفاده شد. سلول های بنیادی مورد استفاده در این مطالعه در واقع سلول های پوستی بازبرنامه ریزی شده بیماران به سلول های بنیادی پرتوان القایی بودند که از آن ها برای تولید عضلات استفاده شد. این رویکرد اجازه القا و خالص سازی پیش سازهای عضله زا در یک دوره کوتاه مدت(دو هفته ای) با پتانسیل بالایی عضله زایی درون تنی و برون تنی را می دهد. دارابی معتقد است که سلول های بنیادی عضلانی می توانند بدوا برای مطالعه نحوه ایجاد بیماری هایی مانند دیستروفی عضلانی استفاده شوند و مدل های بیماری را ایجاد کنند که پزشکان و محققین می توانند از آن ها برای تست داروهای جدید و ارزیابی کارایی رویکردهای ویرایش ژنومی استفاده کنند. این محققین بر این باورند که می توان روزی از این سلول های بنیادی برای سلول درمانی استفاده کنند.