پرینت

هفتم سپتامبر روز جهانی آگاهی رسانی دوشن

نوشته شده توسط زامک حیدری در .

لطفا یکبار این موضوع را با دقت خوانده و برای اطلاع رسانی جامعه آنرا به اشتراک بگذارید. 

 

دوشن یکی از انواع دیستروفی ها میباشد که از سنین کودکی در پسر بچه ها بروز کرده و باعث تحلیل عضلات دست و پا می شود. به مرور زمان راه رفتن و پله بالا رفتن برای کودک مشکل شده و مجبور به استفاده از ویلچر میگردد.

 

کودکان دوشنی باید سالی دوبار ریه و قلب خود را چک کنند. چون عضلات داخلی آنها نیز در معرض خطر تحلیل می باشد. این بیماری وابسته به جنس می باشد. بدین صورت که پسران درگیر بیماری می شوند ولی دختران ناقل برای نسل بعد می گردند و اینگونه بیماری به نسلهای آینده منتقل میشود.

 

تنها راه برای پیشگیری، تشخیص ژنتیکی بر روی کودک درگیر و تکرار همان آزمایش بر روی جنین تا قبل از هفده هفتگی می باشد. سقط جنین مبتلا کاملا شرعی و قانونی می باشد.

 

اگر موردی در یک خانواده مشاهده شده است تمام دختران فامیل برای بارداری باید تست ژنتیک را بدهند تا نسبت به ناقل بودن یا نبودن اطمینان حاصل کنند. اعم از خاله، دختر خاله، خواهر، دختر و ... اگر کسی ناقل این بیماری باشد دلیل بر این نیست که نمیتواند فرزند سالم به دنیا آورد. بلکه با تکرار بارداری در هر بار پنجاه درصد احتمال داشتن فرزند پسر سالم و پنجاه درصد احتمال داشتن دختر غیر ناقل است. پس با سهل انگاری در انجام آزمایش ژنتیک این شانس را برای داشتن فرزند سالم از خودتان دریغ نکنید.

 

انجمن دیستروفی ایران با معرفی مشاورین ژنتیک میتواند به شما در این امر یاری رساند.

تلفن های دفتر  66577857 و 66577861

کانال ارتباطی ما با شما

IMDA2016@